[:pl]

“Klub Sportowy Warszawianka” został założony 21stycznia 1921 r przez młodych przedstawicieli dwóch znanych, sportowych rodzin warszawskich Lothów i Luxenburgów. Przyjął barwy czarno-białe i emblemat klubu z literą „W”, używane do dzisiaj.

Reprezentanci „WARSZAWIANKI” występowali na czterech przedwojennych i dziesięciu powojennych olimpiadach. W okresie powojennym „WARSZAWIANKA” kontynuowała historyczne tradycje sportowych sukcesów.

W lekkiej atletyce K. Skolimowska zdobyła złoty medal na olimpiadzie w Sydney a M. Plawgo, A. Noga, L. Chojecka zdobywali medale na Mistrzostwach Świata i Europy i występowali w finałach olimpijskich.

Medalistami olimpijskimi byli także szermierze E. Ochyra i Z. Kawecki. Do światowej czołówki należały M. Maciejewska i O.Cygan, a w tenisie M. Rybarczyk, M. Domachowska i A. Rosolska.

Klub działa jako stowarzyszenie sportowe skupiające ok 400 członków rzeczywistych i wspierających. Obiekty klubowe gościły i goszczą wielkie międzynarodowe i krajowe zawody sportowe jak: zawodowe turnieje tenisowe z cyklu WTA, rozgrywany bez przerwy od ponad 40 lat juniorski turniej z cyklu ITF, Puchary Świata w szermierce, turnieje w piłce ręcznej itp. Co roku klub organizuje także 50 – 60 imprez rekreacyjnych a kilkadziesiąt tysięcy osób ćwiczy rekreacyjnie na kortach, boiskach i w halach sportowych klubu.

[:]